Zahradní jezírko
Stavíme zahradní jezírko
Dříve, než se chopíme lopaty, musíme se dobře rozmyslet, ve kterém místě pozemku jezírko postavíme. Pokud z něj chceme mít radost déle než jednu sezónu, pak by mělo mít povrch 10 - 12 m2 a hloubku 1 - 1,2 m. S menší nebo mělčí nádrží budeme mít na podzim hodně starostí, protože v takovém jezírku nemohou ryby přezimovat. Pak je potřeba je vylovit a umístit na zimní období například do akvária. Naopak v dostatečně hlubokém jezírku mohou ryby přebývat bez problémů po celý rok. Navíc, čím je nádrž větší, tím jednodušeji se v ní udržují stabilní podmínky a vodní parametry.Nevýhodnějším místem pro zahradní jezírko je východní nebo západní poloha, tak aby přímé sluneční paprsky na něj dopadaly pouze několik hodin denně. Nedoporučujeme stavět jezírko pod stromy, protože padající listí znečišťuje vodu a zahnívá v ní. Tím může docházet k úhynu ryb vinou nedostatku kyslíku ve vodě.
Filtrace vody
Kvalita vody se v uměle vytvořeném zahradním jezírku rychle zhoršuje. Ryby do ní uvolňují tekuté a pevné výměšky obsahující toxické metabolity a zvláště nebezpečné produkty látkové přeměny bílkovin. Proto je nutné mít v jezírku kvaltiní filtraci.
Rostliny
Žádné, byť sebelépe navržené zahradní jezírko, nemůže vypadat krásně bez rostlin. Ty plní důležitou funkci, a to nejen estetickou. Vytvářejí rybám náhradu přirozeného životního prostředí, obohacují vodu a kyslík a zajišťují biologickou rovnováhu v nádrži. Podle toho, kde rostliny v jezírku žijí, je můžeme rozdělit na podvodní, plavoucí a bahenní.
Ryby
Jakmile zasadíme v jezírku rostliny, přichází na řadu ryby. Pro zahradní jezírka se nejlépe hodí karasi a kapři koi (různobarevné druhy), líni a jelci (zvláště zlaté formy), a v případě větších jezírek také jeseteři, tolstolobici a amuři. Odborníci doporučují vypustit na začátku pouze několik ryb a postupně jejich počet zvyšovat podle “dozrávání” jezírka.
Pravidelné krmení
Pravidelné krmení ryb je základním předpokladem pro to, aby ryby byly zdravé a vitální. Jejich potrava by měla být rozmanitá a velmi výživná.
Osvětlení
Večer, když všude utichá denní shon a náhle k nám promlouvá šeptající voda, je tou nejkrásnější chvílí, kterou můžeme u zahradního jezírka strávit. Abychom si tyto milé prodloužili okamžiky, můžeme naše jezírko osvětlit. Vhodné vybrané barevné osvětlení rozzáří vodní plochu rejem barev, které se lámou v kapkách tryskající vody.
Když něco není v pořádku...
Dokonce ve správně udržovaném jezírku se čas od času vyskytnou nežádoucí situace. Voda v zahradním jezírku po krátké době může ztratit svou průzračnost. Jednou z příčin může být organický a minerální zákal, který se do ní dostává jak zvenčí, tak i z usazenin na dně jezírka.