Zahradní jezírka a biotopy
Zahradní jezírko nebo boiotop ozdobí každou zahradu. Přírodní vzhled nabídne atmosféru přirozeného vodního prostředí. Dostatek informací před započetím stavby jezírka nám ušetří spoustu problémů a tím i čas. A ten můžete strávit právě u vašeho nové zahradního jezírka.V první řadě si musíme rozmyslet, kde jezírko či biotop postavíme. Najdeme nejvhodnější umístění. Ideální velikost jezírka je 10-12 m2 a hloubka 1 - 1,2 m. V menší hloubce nemohou přezimovat ryby. Museli bychom je vylovit a najít pro ně jinou nádrž na přezimování. Vhodná poloha z hlediska světových stran je orientace na východ nebo na západ. Je to kvůli slunci, které by mělo na zahradní jezírko či biotop svítit jen několik hodin denně. Při hledání polohy také myslete na okolní stromy a keře, aby vám padající listí nezanášelo zahradní jezírko.
V praxi se při zakládání jezírek používají dvě konstrukční řešení. První představuje nákup hotové nádrže z umělé hmoty, sklolaminátu apod. Toto řešení umožňuje ušetřit mnoho času a zajišťuje těsnost nádrže.
Nabídka jezírkových forem
Nevýhodou je však skutečnost, že při použití hotové nádrže máme už předem určený tvar a rozměry nádrže. Více svobody při aranžování si užijeme v případě, že se rozhodneme postavit si jezírko pomocí PVC fólie. Ta by měla být tlustá nejméně 0,5 mm. Než se ji vydáme koupit, musíme změřit budoucí jezírko, vzít v úvahu jeho hloubku a nechat asi 70 cm pás na založení břehů okolo zahradního jezírka. Fólie nesmí obsahovat toxické látky, musí být odolná proti mrazu a horku a mít dlouhou životnost. U větších rozměrů je lepší nechat si fólii vyvařit přímo na místě, vyhneme se tak nevzhledným skladům fólie, které se špatně maskují. Vybrat si můžete z fólií vyrobené z PVC, polyuretanu, kaučuku, EPDM.
Nabídka jezírkových fólií
Před zahájením budování jezírka si načrtneme jeho návrh. Při kopání jezírka můžeme libovolně vytvarovat jeho dno, měli bychom se jen vyhnout velkým schodům a ostrým hranám. Kromě hlubokých míst navrhneme také mělčiny a terasy pro vodní rostliny. Vykopaná zemina nám může posloužit např. pro vytvoření pahorku pro skalku. Do připraveného výkopu by se měla položit geotextilie, která bude chránit folii před poškozením. Na takto připravený povrch můžeme položit nebo vyvařit fólii. Velmi důležité je, abychom dobře upravili břehy jezírka. Jde hlavně o to, abychom zabránili přítoku srážkové vody do nádrže a naopak umožnili odtok nadbytečné vody. Pokud máme kočku, navrhneme vyšší břeh (minimálně 25 cm od hladiny vody), abychom před ní uchránili ryby.
Po usazení fólie začneme zahradní jezírko vysypávat drobným štěrkem. V místech, kde budou vysazeny rostliny by pak měla být tloušťka násypu minimálně 10 cm. Dále pak postupujeme osazováním větších dekoračních kamenů dle své fantazie. Pokračujeme napuštěním vody do jezírka pouze do úrovně vysypaného štěrku pro rostliny a osázíme jezírko rostlinami. Poté již jezírko doplníme celé. Nejvhodnější voda k napuštění zahradního jezírka je pitná voda z kohoutku. Před napouštěním jezírka si zapište stav počítadla vody, takto můžete snadno zjistit objem svého jezírka. Tato informace se Vám později bude hodit při dávkování jezírkových přípravků proti řasám atd. a dále při výběru filtrace.
Nabídka jezírkových čerpadel
Nabídka jezírkových filtrů
Nabídka prostředků k ošetření vody v jezírku